İlan Verme Kuralları

Aşağıda belirtilen tüm kategorilerdeki “İlan Verme Kuralları” hem bireysel hem kurumsal üyelerimiz için geçerlidir. İlan girişinde bulunan üye, ilan verme kurallarına ve üyelik sözleşmesinde belirtilen kurallara uymayı, kanun ve yönetmelikler başta olmak üzere mevzuat gereği tüketiciyi aldatma ihtimali taşıyan açıklamalara ilanda yer vermemeyi kabul ve taahhüt etmiş sayılır.
Türkiyepazarı.com adresinde yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, kullanıcıya aittir. Bu içeriklerden, bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından dolayı Türkiyepazarı.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Türkiyepazarı.com İnternet sitesinde ilan verilmesi yasak olan ürünlerin güncel listesine Yasaklı Ürünler Listesi sayfasından ulaşılabilir. Türkiyepazarı.com’da yayınlanmış ilanlar, ilan sahipleri tarafından yayından kaldırıldığında ya da ilan verme kurallarına ve/veya üyelik sözleşmesine aykırılık nedeniyle Türkiyepazarı.com tarafından yayından kaldırıldığında; ilan ve doping ürünleri elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetlerden olduğu için, yayından kaldırılan ilanın ücreti ve uygulanmış doping varsa doping ücreti veya varsa bu ilan kapsamında tanımlanmış kampanya ve tekliflere ait haklar iade edilmez.
İlan veren Üye tarafından girilmiş bulunan tanıtımlardaki iletişim bilgileri sadece tanıtım hakkında bilgi almak için iletişim kurulması amacıyla kullanılabilir. Tanıtımda yer alabilecek 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun kapsamında koruma altında olan ilan verene ait veya üçüncü kişilere ait kişisel veriler veya özel nitelikli kişisel veriler, başka bir amaçla kullanılamaz, kopyalanamaz, başka mecralarda doğrudan veya dolaylı olarak yayınlanamaz, işlenemez, dağıtılamaz, başkaca veri tabanlarına aktarılarak üçüncü kişilerin erişimine ve kullanımına açılamaz.
NOT: TürkiyePazarı.com' a ilan vermek isteyen kullanıcılar tarafından oluşturulan, eksik yada yararsız içerikler eklemek, sitenin kalitesini negatif etkileyeceği gibi, sayfa-site düzeyinde arama motorları tarafından ceza almanıza neden olur. Bu gibi durumlarda karşılaşılan durumlarda uyarı yapılarak oluşturulan sayfanın-İlanın düzeltilmesi, kayıtsız kalınması durumunda ise içeriği-sayfanın siteden silinmesini TürkiyePazarı.com kendin de daima saklı tutar. 
 Gayrimenkul-Emlak
 1. İlan başlığında ve ilan açıklama bölümünde sadece gayrimenkul hakkındaki bilgiler yer almalıdır.
 2. Tanıtım başlığında ve ilan açıklama bölümlerde reklam içerikli yazı yazılmaması, link ve ürüne ait fotoğrafların eklenmemesi gerekmektedir.
 3. Fotoğraflar ve videolar satılan-kiralanan gayrimenkule ait olmalıdır. Yayınlanan içerikler, fotoğraf veya video görüntüleri hakkında Türkiyepazarı.com'un herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.
 4. İlan bilgileri içerisindeki fiyat, metrekare, açıklama, kat sayısı gibi bilgilerin doğruluğu ilan yayıncısının sorumluluğundadır. Gerçek dışı bilgilerin tespiti halinde ilan yayından kaldırılır.
 5. Eklenen fotoğrafların, videoların ve 3 Boyutlu görüntülerin içeriğinde haksız rekabetin önlenmesi amacıyla firma logoları, telefon numarası, adresi veya farklı web sitelerinin reklam içeren Filigran, link, logo ya da isimleri yer almamalıdır.
 6. Sistem içerisindeki farklı bir kullanıcının fotoğrafları kullanılmamalıdır.
 7. Bir gayrimenkulü satmak için ayrı, kiralamak için ayrı ilan verilmelidir. Aynı ilanda hem satılık hem kiralık detayları bulunamaz.
 8. Girilen bir ilanın aynısı, ilk girilen ilan silinerek sisteme yeniden girilemez. Bir ilanın silinip sisteme tekrar yeni baştan girilmesi ve benzeri nitelikteki faaliyetleri gerçekleştiren üyelerin bu ilanları silinebilir, üyelikleri dondurulabilir veya üyelikleri iptal edilebilir.
 9. Her bir ilan için farklı resimler kullanılmalıdır, aynı konumda dahi olsa aynı resim ikinci bir ilanda kullanılmamalıdır.
 10. Emlak ilan girişleri mutlaka mal sahibi tarafından veya mal sahibinin onayı alınarak yapılmalıdır. Bu sorumluluk ilan verene aittir. Mal sahibinin itirazı doğrultusunda üyelerin bu ilanları silinebilir, üyelikleri dondurulabilir veya üyelikleri iptal edilebilir.
 11. Borcu ile beraber devredilmek istenen Daire ilanlarınızı Devren Satılık Konut kategorisinden vermeniz gerekmektedir. Eğer Konut/Satılık kategorisinden ilanınızı yayınlamak istiyorsanız fiyat alanında tüm borçları ile beraber toplam tutarın yazılması gerekmektedir.
 12. İlan açıklama bölümlerinde haksız rekabetin önlenmesi amacıyla, web sayfası, mail adresi ve firma iletişim bilgilerine yer verilmemelidir. Telefon numarası ve kullanıcı adı sadece “Kullanıcı bilgileri” bölümünde yayınlanmalıdır. Mağaza kullanıcıları mağazaları için tanıtım sayfası hazırlayarak iletişim ve adres bilgilerini bu alanda yayınlayabilirler ancak web sayfası ve mail adreslerini belirtmemeleri gerekir.
 13. İlan sahibi tarafından satılmış ya da kiralanmış gayrimenkullere ait ilanlar, ilan sahibi tarafından kaldırılmalıdır. Türkiyepazarı.com sistemindeki operasyonu tamamlanmış ilanları belirli periyotlarla sistem haricine çıkarma hakkını saklı tutar.
 14. Satılan ya da kiralanan ürünler Satıldı / Kiralandı olarak tekrar yayına verilemez. Satış işleminin devam ettiği izlenimi yaratan ya da tüketiciyi aldatma ve yanıltma ihtimali yaratabilecek “opsiyonlanmıştır', “kaporası alınmıştır”, "satılmıştır", "ilginiz için teşekkürler" gibi ya da bunlara benzer anlamda ibareler içeren ilanlar yayına alınmaz, yayında olan ilanlar yayından kaldırılır.
 15. İlan başlığı veya açıklamasında “alınır”, “aranıyor” vb. ibarelere yer verilemez.
 16. İlan verme aşamasında, ilana ait Türkiyepazarı.com tarafından belirlenmiş bazı kriterler için girilen bilgiler, ilan veren tarafından sonradan değiştirilemez, ilan veren bu konuda itirazda bulunmayacağını peşinen kabul etmektedir. Türkiyepazarı.com hangi kriterlere ait bilgilerin değiştirilemeyeceğini belirleme, zaman içinde belirlediği kriterlerde değişiklik yapma ve değişiklik yapma tarihi itibariyle belirlediği kriterleri tüm ilanlara uygulama hakkını saklı tutmaktadır.”
 17. Günlük Kiralık İlan yayınlayanlar; Yasal mevzuata ve Portal'daki İlan Yayınlama Kurallarına uygun hareket etmekle yükümlüdür. Yasal yükümlülüklerini yerine getirmeden günlük kiralık ilan yayınlayanlar hakkında uygulanacak cezalardan münhasıran Günlük Kiralık İlan Veren sorumlu olacaktır.
 18. Konut    Kiralık kategorisinde sadece aylık kiralık ilanlar verilebilir. Günlük, haftalık vb. kiralık ilanların Günlük Kiralık kategorisinden verilmesi gerekmektedir.
 19. Günlük kiralık dairelerde, fiyat kriterine günlük kiralama bedeli girilmelidir.
 20. İlanın işyeri ya da konut olarak değerlendirilmesinin kararı ilan verenin sorumluluğundadır. Seçilmiş kategori doğru olarak kabul edilir, ilan verme kurallarına aykırı bir durum yer almıyor ise ilan yayına alınır.
 21. Her farklı taşınmaz için ayrı ilan verilmelidir. Farklı konumdaki, taşınmazlar için toplu satış yapılamamaktadır.
 22. Turistik Tesis kategorisinde sadece turistik bir tesisin tamamı kiralanabilir ya da tamamının satışı yapılabilir.
 23. İlanların fiyat bilgilerinin TL olarak girilmesi gerekmektedir.
 24. Her satılık yada kiralık ilanınız için bir ilan verme hakkı bulunmaktadır.Aynı içerik ve konuya dayalı mükerrer ilan yayını vermek yasaktır. verilmesi halinde inanınız onay görmez red edilerek silinir.
 25. Güvenlik İpuçları
 26. Tanımadığınız kişilere kesinlikle para göndermeyiniz.
 27. Kişisel bilgilerinizi kullanarak(TC No ve cep telefonu) yapılması talep edilen para gönderme işlemlerini gerçekleştirmeyiniz.
 28. Alacağınız veya kiralayacağınız konutu görmeden, hiçbir sebeple kapora ve benzeri bir ödeme gerçekleştirmeyin.
 29. Para verme işlemlerini noter huzurunda gerçekleştiriniz.
 
   Türkiyepazarı.com olarak Güvenlik ip uçları açıklamasını Tüm Kullanıcılara ve Üyelere yaparak, aksi durumda yaşanabilecek olumsuz durumda Türkiyepazarı.com olarak sorumluluk kabul etmemekteyiz. Sitemize üye olan ve İlan verme koşullarını kabul eden üye, bu bilgileri okuduğunu ve onayladığını taahhüt etmiş sayılır.
         Araç-Vasıta
 1. İlan verme aşamasında, ilana ait Türkiyepazarı.com tarafından belirlenmiş bazı kriterler için girilen bilgiler, ilan veren tarafından sonradan değiştirilemez, ilan veren bu konuda itirazda bulunmayacağını peşinen kabul etmektedir. Türkiyepazarı.com hangi kriterlere ait bilgilerin değiştirilemeyeceğini belirleme, belirlediği kriterlerde zaman içinde değişiklik yapma ve değişiklik yapma tarihi itibariyle belirlediği kriterleri tüm ilanlara uygulama hakkını saklı tutmaktadır.
 2. Tanıtım başlığında ve ilan açıklama bölümünde sadece araç hakkındaki bilgiler yer almalıdır.
 3. İlan başlığında ve ilan açıklama bölümünde reklam içerikli yazı yazılmaması, link ve fotoğraf eklenmemesi gerekmektedir.
 4. Yayınlanmak istenen ilanlarda kullanılan fotoğraflar ve videolar satılan / kiralanan araca ürüne ait olmalıdır.
 5. Eklenen fotoğrafların, videoların ve 3 Boyutlu görüntülerin içeriğinde haksız rekabetin önlenmesi amacıyla firma logoları, telefon numarası, adresi veya farklı web sitelerinin reklam içeren Filigran, link, logo ya da isimleri yer almamalıdır.
 6. İlan bilgilerinde bulunan (fiyat, km, model, vites vb.) doğru bilgiler yer almalıdır. Bu bilgilerin doğruluğu ilan verenin sorumluluğundadır.
 7. Girilen aracın kategori, marka ve model seçimi üyenin sorumluluğundadır.
 8. İlana eklenen fotoğrafların, videoların, 3 Boyutlu görüntülerinin içeriğinde haksız rekabetin önlenmesi amacıyla, firma logoları, telefon numarası veya farklı web sitelerinin link, logo ya da isimleri yer almamalıdır.
 9. Türkiyepazarı.com’da bir araca ait sadece bir ilan verilebilir. Aynı ilanda hem satılık hem kiralık ilanları verilemez.
 10. Sistem içerisindeki farklı bir kullanıcının fotoğrafları kullanılmamalıdır.
 11. Sadece sahibi olduğunuz ürünlerin satışına yönelik ilanlar verilebilir. Başkası adına işlem yapılıyorsa mutlaka mal sahibinin onayı gerekmektedir.
 12. Aynı marka ve modele ait farklı araçlar için ayrı ilan girişi yapılması ve araçların her birinin kendine ait fotoğraflarının çekilerek ilan verilmesi gerekmektedir.
 13. Her bir ilan için farklı resimler kullanılmalıdır, aynı resim ikinci bir ilanda kullanılamaz. Bu işlemi gerçekleştiren üyelerin ilanları tekrar eden içerik olarak algılanıp, bu ilanları silinir. üyelikleri dondurulabilir veya iptal edilebilir.
 14. Satılık veya kiralık araçlar için temsili fiyat verilmemesi satış fiyatının yazılması gerekmektedir.
 15. İlan açıklama bölümlerinde web sayfası, mail adresi ve firma iletişim bilgilerine yer verilmemelidir. Telefon numarası ve kullanıcı adı sadece “satıcı bilgileri” bölümünde yayınlanmalıdır. Mağaza sahipleri mağazaları için tanıtım sayfası hazırlayarak iletişim ve adres bilgilerini bu alanda yayınlayabilirler ancak URL adresi belirtmemeleri gerekir.
 16. Kiralık araç kategorisinde, fiyat alanına günlük kiralama bedeli girilmelidir.
 17. İlan başlığı veya açıklamasında “alınır”, “aranıyor” vb. ibarelere yer verilemez.
 18. Satılan ya da kiralanan ürünler Satıldı / Kiralandı olarak tekrar yayına verilemez. Satış işleminin devam ettiği izlenimi yaratan ya da tüketiciyi aldatma ve yanıltma ihtimali yaratabilecek “opsiyonlanmıştır', “kaporası alınmıştır”, bunlara benzer anlamda ibareler içeren ilanlar yayına alınmaz, yayında olan ilanlar yayından kaldırılır.
 19. Araç kategorisinde araç parçaları satılamaz. Parça satışı sadece yedek parça satış bölümünden yapılmalıdır.
 20. Araç Satışı kategorisindeki ilanların fiyat bilgileri TL olarak girilmesi gerekmektedir.
 21. Her satılık yada kiralık ilanınız için bir ilan verme hakkı bulunmaktadır.Aynı içerik ve konuya dayalı mükerrer ilan yayını vermek yasaktır. verilmesi halinde inanınız onay görmez red edilerek silinir.
 22. Güvenlik İpuçları
 23. Tanımadığınız kişilere kesinlikle para göndermeyiniz.
 24. Kişisel bilgilerinizi kullanarak(TC No ve cep telefonu ile) yapılması talep edilen para gönderme işlemlerini gerçekleştirmeyiniz.
 25. Alacağınız veya kiralayacağınız Aracı görmeden, hiçbir sebeple kapora ve benzeri bir ödeme gerçekleştirmeyin.
 26. Para verme işlemlerini noter huzurunda gerçekleştiriniz.
     Türkiyepazarı.com olarak Güvenlik ip uçları açıklamasını Tüm Kullanıcılara ve Üyelere yaparak, aksi durumda yaşanabilecek olumsuz durumda Türkiyepazarı.com olarak sorumluluk kabul etmemekteyiz. Sitemize üye olan ve İlan verme koşullarını kabul eden üye, bu bilgileri okuduğunu ve onayladığını taahhüt etmiş sayılır.
 
İkinci El - Sıfır Alışveriş
 1. "Yasaklı Ürünler Listesi”nde yer alan ürünlerle ilgili ilan verilemez.
 2. İlan başlığında ve ilan açıklama bölümünde öncelikle ürünün marka ve modeli belirtilmelidir.
 3. İlan başlığında ve ilan açıklama bölümünde reklam içerikli yazı yazılmaması, link ve fotoğraf eklenmemesi gerekmektedir.
 4. Yayınlanmak istenen ilanlarda kullanılan fotoğraflar ve videolar, satılan ürüne ait olmalıdır. Farklı bir kullanıcının ilanının fotoğrafları kullanılmamalıdır.
 5. İlan girişlerindeki belirtilen alanlarda doğru bilgiler yer almalıdır.
 6. Eklenen fotoğrafların içeriğinde firma logoları veya farklı e-ticaret web sitelerinin link ya da isimleri, ürüne ait fotoğraf yerine kampanya yazısı, telefon numarası veya farklı web sitelerinin link, logo ya da isimleri yer almamalıdır.
 7. Türkiyepazarı.com' da bir ürüne ait sadece bir ilan verilebilir. Yayında olan bir ilanın aynısı ikinci kez verilemez. Bu ve buna benzer faaliyeti gösteren üyelerin bu ilanları silinir.Gerektiğinde üyelikleri iptal edilir.
 8. Sahibi olduğunuz ürünlerin satışına yönelik ilanlar verilebilir. Ön sipariş ilanları yayınlanamaz.
 9. Her bir ilan için farklı resimler kullanılmalıdır, aynı resim ikinci bir ilanda kullanılamaz.
 10. Satılık veya kiralık ürünler için temsili fiyat verilmemelidir. Fiyatlar KDV dahil olarak belirtilmelidir.
 11. Kiralık olarak verilmek istenilen ilanlar, eğer ilgili kategorisinde kiralık seçeneği yok ise Diğer Her Şey> Diğer kategorisinden verilmelidir.
 12. Aynı ürünü hem kiralık hem de satılık olarak ilan vermek istenildiğinde, kiralık için ayrı, satılık için ayrı ilan verilmesi gerekmektedir.
 13. İlanların açıklama bölümlerinde web sayfası, mail adresi ve firma iletişim bilgilerine yer verilmemelidir. Telefon numarası ve kullanıcı adı sadece “satıcı bilgileri” bölümünde yayınlanmalıdır. Mağaza kullanıcıları mağazaları için tanıtım sayfası hazırlayarak iletişim ve adres bilgilerini bu alanda yayınlayabilirler ancak web sayfası ismi belirtmemeleri gerekir.
 14. Güvenli e-ticaret ilanlarının açıklamalarında “elden teslim, kapıda ödeme, eft, havale, yüz yüze satış vb.” şeklinde açıklamalar yer almamalıdır. Hiçbir iletişim bilgisi paylaşılmamalıdır.
 15. Airsoft silahların satışında açıklama bölümüne “Ateşli silaha çevrilemez, 18 yaşından küçüklere satılamaz.” ibaresinin eklenmesi gerekmektedir.
 16. İlan başlığı veya açıklamasında “alınır”, “aranıyor” vb. ibarelere yer verilemez.
 17. Satılan ya da kiralanan ürünler Satıldı / Kiralandı olarak tekrar yayına verilemez. Satış işleminin devam ettiği izlenimi yaratan ya da tüketiciyi aldatma ve yanıltma ihtimali yaratabilecek “opsiyonlanmıştır', “kaporası alınmıştır”, bunlara benzer anlamda ibareler içeren ilanlar yayına alınmaz, yayında olan ilanlar yayından kaldırılır.
 18. İlan verme aşamasında, ilana ait Türkiyepazarı.com tarafından belirlenmiş bazı kriterler için girilen bilgiler ilan veren tarafından sonradan değiştirilemez, ilan veren bu konuda itirazda bulunmayacağını peşinen kabul etmektedir. Türkiyepazarı.com hangi kriterlere ait bilgilerin değiştirilemeyeceğini belirleme, belirlediği kriterlerde zaman içinde değişiklik yapma ve değişiklik yapma tarihi itibariyle belirlediği kriterleri tüm ilanlara uygulama hakkını saklı tutmaktadır.
 19. Garanti kapsamında satılan ürünlerden üründen kaynaklanan arızalanma durumunda ürünlerin tamiri yada mümkün değil ise değişimi, tüketicinin korunması kanunu kapsamında satıcı tarafından tamir yada değişim yapılacağını malı satın alan ve satıcı bilir ve uygular.
İlan verirken Güvenli E-Ticaret (GET) veya GÜVENLİ KASA hizmetini tercih ederek ilan vermek isteyen Satıcı; yukarıdaki kurallara ilaveten aşağıdaki maddelere uygun davranmayı kabul eder:
 1. Satıcı, iade edilen kargoyu teslim almak zorundadır. İade edilen ürünle ilgili herhangi bir sorunun varlığına dair ürünü kargo görevlisinin yanında kargoyu açarak tutanak tutulmasını sağlayabilir, böylece herhangi bir uyuşmazlık nedeniyle Alıcı’ya karşı hukuki yollara müracaat etmek isterse, elindeki tutanağı kullanabilir. Satıcı iade edilen üründe uygunsuzluk veya herhangi bir sorun yaşaması halinde; Alıcı tarafından iade edilen ürünü teslim alma anından başlayacak 24 (yirmidört) saatlik süre içinde “Türkiyepazarı.com” Müşteri Hizmetlerini arayarak iadeye ilişkin yaşadığı sorunu bildirmelidir. Müşteri Hizmetlerine sorununu bildirmesinden itibaren 7 (yedi) iş günü süre içinde ürüne ilişkin herhangi bir şikâyeti hakkında Tüketici Hakem Heyetine veya mahkemeye veya savcılığa başvurduğunu gösteren evrakı Türkiyepazarı.com’a sunması halinde, ürün bedeli Alıcı’ya iade edilmeyecek, uyuşmazlık sonuçlanana dek Türkiyepazarı.com’un anlaşmalı ödeme kuruluşunun hesabında bloke edilecek, başvurulan merciinin kararı çıktığında bu karara göre hareket edilecektir. Satıcı, uyuşmazlık konusu karara bağlanana dek ürün bedelinin bloke edilmesi nedeniyle “Türkiyepazarı.com”a karşı şikâyet/dava yoluna başvurmayacağını, Türkiyepazarı.com”dan herhangi bir talepte bulunmayacağını kabul, beyan ve taahhüt eder. Ürünün teslim edilmesinden itibaren 24 saatlik süre içinde “Türkiyepazarı.com” Müşteri Hizmetlerine Satıcı tarafından sorun bildiriminde bulunulmaz veya ürünün teslim alındığı onaylanmazsa; ürün bedelinin Alıcı’ya iade edilmesini kabul etmektedir. Bu durumda Satıcı; ürün bedelinin Alıcı’ya iadesine ilişkin Türkiyepazarı.com’dan herhangi bir talepte bulunmayacağını, Türkiyepazarı.com’a karşı şikayet/dava yoluna başvurmayacağını kabul ve taahhüt eder.
 2. Satıcı; internet sitesi üzerinden satış gerçekleştirerek Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun (TKHK) kapsamında “Satıcı”  ve Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında “Hizmet Sağlayıcı” olduğunu, her iki düzenleme kapsamında satıcı ve hizmet sağlayıcı tanımı altında tanımlanan hak ve yükümlülüklere tabi olduğunu; hiçbir koşulda Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’da tanımlanan “Tüketici” olmadığını, dolayısıyla tüketiciler için belirlenen hak ve yükümlülüklere tabi olmayacağını, Güvenli Elektronik Ticaret veya GÜVENLİ KASA hizmetine ilişkin sözleşmelerin ticari amaçla yapıldığını kabul, beyan ve taahhüt eder.
 3. Satıcı; Türkiyepazarı.com'un Yer Sağlayıcı ve Aracı Hizmet Sağlayıcı sıfatıyla; ilanı yayınlanan ürünlerin satışı için elektronik ticaret ortamı sunduğunu, güvenli elektronik ticaret ve GÜVENLİ KASA hizmeti süreçlerini yönettiğini, ilanı yayınlanan ürünlerle ilgili satıcı, tedarikçi, imalatçı, ithalatçı, bayi gibi herhangi bir sıfatının bulunmadığını; bu sebeple ürünle ilgili tedarik, teslim ve iade işlemleri de dâhil olmak üzere her tür talep ve şikâyetin tek muhatabının Satıcı olduğunu;  ürün’ün ayıplı olup olmadığı, tedariki, teslimi, iadesi de dâhil hiçbir aşamada Türkiyepazarı.com’un hukuki/cezai herhangi bir sorumluluğunun bulunmayacağını, Türkiyepazarı.com’un sayılan işlemlere taraf olmadığını kabul, beyan ve taahhüt eder.
 4. Türkiyepazarı.com, Güvenli E-Ticaret (GET) ve GÜVENLİ KASA hizmet koşullarında herhangi bir bildirimde bulunmadan dilediği zamanda değişiklikler ve/veya uyarlamalar yapabilir.